W ramach projektu „3xF – sprawiamy radość obcym ludziom”, członkowie Szkolnego Klubu Dyskusyjnego „Szerokie Horyzonty” w grudniu wyruszyli do kilku miejsc.

Pierwszym miejscem była Szkoła Podstawowa nr 9 w Żywcu, gdzie wraz z opiekunem panią prof. Elżbietą Zawadą zorganizowali dla ósmoklasistów oraz siódmoklasistów warsztaty promujące naukę w ZSB-D (szerzej o tym wydarzeniu czytajcie w zakładce AKTUALNOŚCI). Po formalnej części przyszedł czas na luźniejszą część spotkania, w czasie którego Członkowie „Szerokich Horyzontów” rozmawiali z uczniami i nauczycielami oraz obdarowali słodkościami (i nie tylko) młodszych kolegów, a także sami zostali obdarowani czekoladkami.

Następnie uczniowie wraz z opiekunem przeszli do zakładu fotograficznego Foto M Bednarz, gdzie część grupy odbywała we wrześniu miesięczne praktyki zawodowe. Na miejscu złożyli życzenia mikołajkowo-świąteczne oraz obradowali Panią Basię słodkościami. Zaskoczenie i radość, która malowała się na twarzy obdarowanej – były najlepszym podziękowaniem dla wszystkich.

Potem grupa przeszła do zaprzyjaźnionego zakładu fryzjerskiego Brydzińska & Sander Pracownia Urody. Paniom Fryzjerkom również złożono życzenia, a także obdarowano słodkościami. Przyszli fotografowie podkreślili, że współpraca na linii fryzjer-fotograf jest nieodzowna. I tak jak to było wcześniej, również tu uczniowie spotkali się z miłym przyjęciem, a obdarowane panie były zaskoczone pomysłowością odwiedzających oraz nie kryły wzruszenia.

Na koniec uczniowie odwiedzili przedstawicieli jeszcze jednego zawodu na literę F, czyli farmaceutów. W tym celu zajrzeli do DOZ Apteki i tam złożyli życzenia oraz poczęstowali słodkościami. Tu także spotkali się z miłym i radosnym przyjęciem.

Podsumowaniem całej akcji były rozmowy i refleksje przy ciepłej i chrupiącej pizzy – bo nic tak nie rozluźnia jak ciepłe miejsce, ciepły posiłek i oczywiście – fantastyczni ludzie wokół. Oto kilka wypowiedzi uczniów 3fT, które są najlepszym podsumowaniem, tego, co się działo:

-„Na pewno rozwinęłam swoją umiejętność integrowania się z innymi, to było super podsumowanie naszego kierunku, sama chętnie słuchałam i uświadomiłam sobie parę rzeczy na temat naszego profilu”.
-„Z dzisiejszej prelekcji, którą prowadziliśmy, wyniosłam na pewno umiejętność składania wypowiedzi, wydaje mi się, że w najbliższej przyszłości przyda mi się to na maturze ustnej, ale także w pracy. Myślę, że w jakiś sposób pokonałam również strach i stres związany z wystąpieniami publicznymi.”
-„Dziś nauczyłam się, że nie łatwo jest być nauczycielem i mówić do tak dużej grupy osób. Stres bardzo wpływa na naszą wypowiedź i trzeba uczyć się go opanować”
-„Przełamałam trochę swoją barierę przed wystąpieniem publicznym i cieszę się że cokolwiek powiedziałam dzisiaj”
-„Dzisiejsze spotkania nauczyły mnie większej odwagi”
-„Przełamałam barierę żeby integrować się z innymi”
-„W dzisiejszym dniu na pewno otworzyłam się bardziej na komunikację z ludźmi oraz nabrałam większej wiedzy na temat mojego kierunku, pomijając to, już wiem, by nigdy nie iść jako ostatnia w grupie”.
-”Zrozumiałam że sprawianie radości nawet obcym osobom jest bardzo dobre” -  i o to chodziło w projekcie 3xF!

Dziękujemy klasie 3fT za zaangażowanie w projekcie! A tym, którzy nie mogli w nim uczestniczyć, polecamy obejrzeć fotoreportaż z tego wydarzenia, którego autorem jest Joanna Michalska!