Początek roku kalendarzowego od lat kojarzy się nam z czasem podsumowań, dlatego z radością chcemy opowiedzieć Wam o książkach, które udało się nam kupić w ramach dotacji z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 3.

Dotyczący on rozwijania zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych oraz elementów wyposażenia do bibliotek szkolnych. Biblioteka w naszej szkole otrzymała we wrześniu 2023 roku środki finansowe w kwocie 15 000,00 zł na realizację wyżej wymienionego priorytetu.

Na zakup książek przeznaczone zostało 12 274,11 zł i właśnie za tę kwotę udało się nam kupić 485 pozycji książkowych, w tym 188 egzemplarzy lektur zgodnych z podstawą programową.

Spośród 297 pozycji największą grupę stanowią książki młodzieżowe, skierowane do odbiorców w przedziale wiekowym 14 – 19 lat. Ponadto zakupiono książki o tematyce historycznej, biografie, literaturę obyczajową i piękną, reportaże oraz kryminały. Wśród nowości znalazły się także książki o tematyce psychologiczno – poradnikowej czy tomiki poezji. Wybór książek został bardzo mocno zróżnicowany, specjalnie dostosowany do zainteresowań naszych uczniów.

Dzięki dotacji NPRCz 2.0 zaobserwować można znaczny wzrost zainteresowania książką wśród  społeczności szkolnej. Od września 2023 roku do końca grudnia 2023 roku wypożyczonych do domu zostało 407 książek, czyli ponad 100 pozycji więcej niż w takim samym przedziale czasowym w roku 2022!

Za pozostałą dotacyjną kwotę zostały zakupione:

- elementy wyposażenia biblioteki szkolnej w postaci puf i krzeseł do kącika czytelniczego– 2349 zł
- nagrody książkowe za udział w działaniach promujących czytelnictwo w naszej placówce – 376,89 zł

Chociaż zakupowa część projektu jest już za nami, realizacja działań promujących czytelnictwo będzie odbywała się do maja 2024 roku.
Nie pozostaje nam więc nic innego, jak tylko zaprosić Was do biblioteki po książkowe nowości.

Karolina Widuch