W dniach 16 - 26.11.2018r. uczniowie technikum inżynierii sanitarnej uczestniczyli w cyklu szkoleń zawodowych prowadzonych przez profesjonalistów z firm wiodących na polskim rynku instalacyjnym.

Nowoczesne urządzenia firmy KOSPEL w instalacjach grzewczych.

16 listopada 2018roku uczniowie 1dT z Technikum Inżynierii Sanitarnej wzięli udział w szkoleniu w ramach programu Akademii Młodego Instalatora Kospel. Ideą programu jest uzupełnienie wiedzy nabytej w szkle dotyczącej doboru i eksploatacji różnych źródeł ciepła. Program ma formę wykładów dydaktycznych połączonych z pokazami z zakresu techniki grzewczej oraz odnawialnych źródeł energii.
    W naszym klimacie musimy zadbać o ogrzewanie domu. Ale nie wszystkie metody są jednakowo opłacalne, wygodne i ekologiczne. Wiele zależy od naszej wiedzy i możliwości inwestycyjnych. W polskich gospodarstwach domowych coraz częściej wykorzystuje się odnawialne źródła energii (tzw. OZE). Dążymy do tego, aby zastępować konwencjonalne źródła energii, takie jak węgiel, gaz, czy paliwa kopalne – energią pochodzącą ze słońca, wiatru, wody i ziemi.

O takie proekologiczne rozwiązania młodzież uzupełniała swoją wiedzę, uczestnicząc w szkoleniu technicznym, które poprowadził pan Arkadiusz Świerad – specjalista ds. szkoleń firmy KOSPEL S.A. W czasie spotkania uczniowie zadawali wiele ciekawych pytań, na które z chęcią odpowiadał prowadzący szkolenie. Przekazane uczniom materiały w formie katalogów i poradników będę stanowiły uzupełnienie treści zawartych w podręcznikach.
    Firma Kospel jest jednym z największych w Europie producentów podgrzewaczy wody i elektrycznych kotłów centralnego ogrzewania. Dzisiaj firma zatrudnia w trzech  nowoczesnych zakładach produkcyjnych ponad 400 pracowników. Jej produkty znane są nie tylko w większości krajów europejskich, ale również w Azji i Afryce. Korzysta z nich już przeszło 5,5 miliona użytkowników.

Firma Kospel dysponuje nowoczesnym parkiem maszynowym oraz wdraża najnowocześniejsze technologie. W 2006 roku uruchomiła pierwszą w Polsce w pełni zautomatyzowaną proszkową emaliernię zbiorników. W ofercie pojawiły się ogrzewacze pojemnościowe oraz wymienniki i zasobniki ciepłej wody użytkowej.

Szkolenie zostało potwierdzone imiennym certyfikatem dla każdego ucznia oraz upominkami firmowymi.

Sterowanie inteligentnym domem – szkolenie w firmie „TECH STEROWNIKI”.

19 listopada 2108 roku uczniowie z klasy 2dT wzięli udział w szkoleniu z zakresu nowoczesnych sterowników firmy „Tech Sterowniki” w Wieprzu k/Andrychowa. W trakcie szkolenia uczniowie mogli poznać budowę i funkcjonalności poszczególnych modeli urządzeń, zdobyć cenne wskazówki instalacyjne, a także zobaczyć na własne oczy, jak wygląda proces produkcyjny sterowników.

Szkolenie  rozpoczęło się od zwiedzania całego zakładu.

Pierwszym miejscem, które odwiedzili uczniowie było biuro konstrukcyjne, gdzie tak naprawdę wszystko się zaczyna. To tutaj projektuje się układy scalone i dobiera wszystkie elementy składowe danego sterownika, a następnie projektuje wygląd zewnętrzny urządzenia, czyli jego obudowę.

Następnie uczniom zaprezentowano kolejne etapy produkcji sterowników, począwszy od robotów do elementów SMD poprzez kontrolę jakości aż do montażu końcowego. W czasie zwiedzania uczniowie mogli zobaczyć m.in. drukarkę 3D, która umożliwia w łatwy sposób sprawdzenie jak będzie wyglądać gotowy produkt, specjalną komorę klimatyczną, w której testowane są produkty w różnych warunkach temperaturowych czy laboratorium badawcze, gdzie wykonywane są na życzenie kotlarzy bezpłatne badania diagnostyczne kotłów.

Po zwiedzeniu siedziby firmy w Wieprzu grupa uczniów, przejechała do drugiego zakładu, który mieści się przy ulicy Skotnica w Bulowicach. Tam zobaczyli, jak w praktyce wygląda produkcja nadruków na obudowy, w jaki sposób wykonywane są formy wtryskowe, a następnie jak poddawane są ostatecznej obróbce na specjalnych maszynach i obrabiarkach.

W trakcie szkolenia zaprezentowano termoregulatory, modele sterowników do instalacji, regulatory pokojowe, czy moduł Wi-Fi. W ciekawy sposób zostały również przekazane uczniom informacje na temat korzystania z panelu administratora i obsługi modułów internetowych do zdalnej obsługi kotła i instalacji: emodul.pl oraz do zarządzania ogrzewaniem w poszczególnych pomieszczeniach przez internet: emodul. eu.

Całe szkolenie przebiegało w miłej atmosferze. Na zakończenie każdy uczestnik szkolenia otrzymał specjalny certyfikat, materiały drukowane oraz drobny upominek.

Ekologiczne kotły na pellet firmy Protech.

Wymiana kotłów na ekologiczne i niskoemisyjne urządzenia jest nieunikniona. Uczniowie z klasy 2dT już interesują się nowoczesnymi źródłami ciepła i ich doborem do instalacji. W ostatni poniedziałek szkolili się w tym zakresie i poznawali zakład produkcji urządzeń grzewczych w Zatorze.

Wyjazd umożliwił poznanie najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych w zakresie niskoemisyjnych kotłów o mocy od 10 do aż 1200 kW takich jak: kotły na węgiel, drewno, pelet, ekogroszek, z podajnikiem ślimakowym oraz tłokowym, z funkcją samooczyszczenia, wreszcie – z pełną automatyką.

Już od ponad 20 lat firma z Zatoru dostarcza kotły grzewcze klientom indywidualnym i instytucjonalnym, takim jak firmy, szkoły, kościoły. To wieloletnie doświadczenie umożliwia im produkcję wysokojakościowych produktów, opartych na opracowanym według najwyższych standardów know-how firmy.

Szkolenie dla uczniów przeprowadził pan Rafał Słanek.

Udział w szkoleniu został potwierdzony imiennymi certyfikatami i upominkami firmowymi. Serdecznie dziękujemy za organizację szkolenia firmie Protech kotły.